عکاسی با موبایل

ایده هایی جذاب و راحت برای عکاسی با موبایل (بخش اول)

عکاسی با موبایل 

عکاسی با موبایل هم یه شاخه از عکاسیه که می تونه طرفدارای خاص خودش رو داشته باشه اما مشکل این جاست که خیلی وقت ها، افراد نمی دونن به سراغ چه ایده هایی برن که عکس های موبایلی شون خوب از آب دربیاد.

توی این مقاله می خوایم سراغ یه سری ایده ی جذاب بریم که می تونین به راحتی امتحان کنین و حسابی حالشو ببرین! با ما همراه باشید

فضای منفی و خالی را مد نظر داشته باشید!

منظورمان از فضای منفی، نواحی اطراف سوژه ی اصلی عکستونه! اینجوری می تونین که عکستون رو از یک عکس خوب به یک عکس فوق العاده تبدیل کنید! وقتی که میزان فضای منفی و خالی عکستون زیاد باشه، توجه مخاطب بیشتر به سوژه ی عکستون جذب میشه و در نتیجه تاثیر عمیق تری میزاره! اما مصداق های فضای منفی چیه؟ معمولاً حجم زیادی از آسمان، آب یا زمین خالی یا حتی دیوار بزرگ مثال های فوق العاده ای برای فضای منفی هستن!

عکاسی با موبایل 
عکاسی با موبایل

زاویه دید متفاوتی پیدا کنید!

عکاسیب از یک زاویه ی خاص، غیر منتظره و ویژه می تونه عکس شما را فوق العاده کنه و توهمی از عمق یا ارتفاع سوژه به مخاطب دست بده! همینطور باعث میشه که عکاسی با موبایل شما حرفه ای تر به نظر بیاد. چون که بیشتر عکس های موبایلی از زاویه ی دید رو به رو گرفته میشن و راستش خلاقیت ویزه ای ندارن1

تلاش کنید که دوربین خودتون رو مستقیم به سمت آسمون بگیرید و فضای منفی آسمون رو تصویر کنید. یا این که روی بلندی و ارتفاع وایسین و از زاویه نگاه از بالا عکاسی کنید!

زاویه دید در عکاسی

با انعکاس ها بازی کنید!

یه چیز خیلی ویژه و خاص در دیدن انعکاس آسمون توی آب وجود داره! به همین خاطر که ما عاشق دیدنش هستیم و چشمامون انعکاس این تصویر رو دوست داره! اما فقط آسمون نیست که می تونه روی آب منعکس بشه! می تونین با همین ایده، کلی عکس های خلاقانه بگیرین!

مصداق چیزهایی که اشیاء رو منعکس می کنن، به قدری زیادی که دستتون حسابی باز هست! مثلا می تونین از یه گودال آب، آینه ها، شیشه های نوشیدنی و سطوح صاف و متالیک استفاده کنید

انعکاس در عکاسی

انعکاس در عکاسی

از خطوط هدایت کننده استفاده کنید!

توی بعضی از عکس ها، یه سری خطوط وجود دارن که نگاه بیننده رو مستقیم به سمت خاصی از عکس جلب می کنن! به این خطوط، خط های هدایت کننده میگن. این خط ها می تونن مستقیم یا کج باشن، مثلا اگر بخوایم مثال بزنیم باید به راه پله ها، نمای ساختمون ها، ریل راه آهن، جاده ها یا حتی راهی از میون جنگل پر درخت اشاره کنیم!

خطوط راهنما برای این که احساس عمق رو توی تصویرتون به وجود بیارن، فوق العاده هستن و باعث میشن که عکستون حسابی حرفه ای به نظر بیاد. حتی اگر کاملاً تصادفی از چنین خطوطی عکس گرفته باشین!

دنبال قرینه ساختن باشین

منظورمان از قرینه اینه که به دنبال هارمونی و تعادل و زیبایی باشین!عکس هایی که قرینه دارن، می تونن واسه چشم های مخاطب بسیار آرام بخش و زیبا باشن. تازه معمولا قرینه سازی یکی از اسده ترین و بهترین ترکیب بندی های عکس به حساب میاد.

توی عکاسی منظور از قرینه سازی، اینه که بتونین عکسی بگیرین که اگه به دو قسمت تقسیم بشه ، بتونین این دو تا عکس رو کاملا روی هم نطبق کنین. این مسئله از عکاسی انعکاسی متفاوته! می تونین قرینه رو توی طبیعت پیدا کنید یا این که خودتون دستی این کار رو انجام بدین و به قول معروف طراحی صحنه انجام بدین.

دنبال الگوهای تکرار شونده باشین!

الگوها و طرح های تکرار شونده واسه چشم خیلی چشم نواز هستن. منظورمون زمانیه که یک المنت گرافیکی بارها و بارها تکرار میشه: مثل خطوط، اشکال هندسی، فرم ها یا حتی رنگ ها!

این الگوها می تونن تاثیر دیداری خیلی فوق العادهای بزارن، به عنوان مثال عکاسی از یک زمین کاشی شده می تونه مصداق الگوهای تکرار شونده رو داشته باشه و عکس بسیار پر قدرتی رو شکل بده! پس کاملاً حواستون به الگوهای تکرار شونده ای باشه که مدام جلوی چشم ما به رقص درمیان( چه طبیعی و چه غیر طبیعی)

جزئیات و سوژه های کوچیک رو عکاسی کنید!

شما هم تا حالا ضرب المثل معروف فلفل نبین چه ریزه رو حتما شنیدین! خب این ضرب المثل توی عکاسی هم مصداق داره! عکس های از نمای نزدیک که چیزهای کوچیک و جزئیات یک سوژه رو به تصویر میکشه می تونن تاثیر فوق العاده ای روی مخاطب بزاره!  دنبال بافت یا الگوهایی مثل لایه های یک جسم یا حشرات ریز باشین!

ادامه دارد…

دوستتون داریم

تا بعد

منبع مقاله

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x