نورپردازی پرتره

7 ستاپ رایج برای نورپردازی پرتره در استودیو!

نورپردازی پرتره در استودیو!

نورپردازی پرتره

در ادامه ی این مطلب می خوایم که یه سری از بهترین نورپردازی پرتره در استودیو رو با هم بررسی کنیم! اگر صاحب استودیو هستین توصیه می کنیم که حتما هر هفت تا نورپردازی پرتره رو بلد باشین که ممکنه بعدها به کارتون بیاد!

 

نورپردازی پروانه ای

نورپردازی پروانه ای( که بعضی ها بهش نورپردازی پارامونت هم میگن) یکی از بهترین ستاپ های نورپردازی برای عکاسی پرتره ست! بنابراین اگر یه روزی خواستین که از من عکاسی کنین، یادتون نره که نورپردازی پروانه ای رو مد نظر داشته باشین. هدفش هم اینه که یک شکل پروانه روی سایه ای که زیر بینی تون میفته دربیاره! برای انجام این کار، نورتون رو مستقیماً بالا برده و بعد به سمت سوژه خم کنید. این نوع نورپردازی یه جور سایه های دراماتیکی زیر گونه ها، بینی، چونه و …به وجود میاره!

نورپردازی پروانه ای
نورپردازی پروانه ای
نورپردازی پروانه ای
نورپردازی پروانه ای

نورپردازی لوپ

اسم نورپردازی لوپ از دایره ی نوری ای میاد که دور صورت سوژه تون به وجود میاد! برای این که نورپردازی لوپ داشته باشید، اول نورپردازی پروانه ای رو داشته باشین، بعد منبع نوریتون رو یکم به سمت چپ یا راست جلو ببرید. انقدر این نور رو به جلو ببرید تا زمانی که سایه ی بینی روی طرف دیگه صورت مشخص بشه!

نورپردازی پرتره
نورپردازی پرتره
نورپردازی پرتره
نورپردازی پرتره

نورپردازی رامبراندی

برای این که شیوه ی نورپردازی رامبراندی دستتون بیاد باید به مثلث گونه فکر کنید.در حقیقت نورپردازی رامبراندی شبیه به نورپردازی لوپ هستش اما باید به قدری این سایه ها رو غلیظ کنید تا سایه ی بینی به سایه ی گونه ها متصل بشه و یه نوع مثلث نوری روی گونه ها به وجود بیاره! برای این که این کارو انجام بدین، منبع نور رو یکمی به جلو ببرید( به سمت چپ یا راست) بعد هم اونو به سمت پایین بچرخونید! بعد عکستون رو بگیرید و ببینید که چه فرق قشنگی کرده!

نورپردازی رامبراندی
نورپردازی رامبراندی
نورپردازی رامبراندی
نورپردازی رامبراندی

نورپردازی اسپلیت

نورپردازی اسپلیت، برای این که حالتی از رمز و راز و عجیب بودن به سوژه تون بدین، فوق العاده س! فقط کافیه که منبع نوریتون رو به یک سمت صورت ببرید و طرف دیگر رو کاملاً توی سایه و تاریکی نگه دارین! کلیک…شما یه عکس فوق العاده دارین حالا!

نورپردازی ریم

نورپردازی ریم برای جدا کردن سوژه از بک گراند عالیه و همینطور گوشه های تصویر رو هم پر رنگ تر می کنه! برای این که این ستاپ نوری رو داشته باشین، کافیه که نوری رو پشت سر سوژه تون بزارین و انقدری بالا بکشین که تا موازی سر سوژه قرار بگیره! یادتون نره که قدرت منبع نوری ای که پشت سوژه میزارین باید خیلی قوی تر از منبعی باشه که جلوی صورت سوژه قرار می دین! اینجوری عکس دراماتیک تری خواهید داشت!

نورپردازی ریم

نورپردازی گسترده و منتشر

برای این که به این نورپردازی دست پیدا کنید، یکی از منابع نوریتون رو به سمت چپ یا راست سوژه ببرین و پایین بکشید تا به صورت سوژه بتابه! به سوژه بگین که بدن خودش رو از منبع نور دور کنه و صورتش رو به سمت دوربین برگردونه! هدف اینه که بخشی از صورت که به سمت دوربین هست دارای نور باشه و بخش دیگه ش تاریک باشه!

نورپردازی کوتاه

نورپردازی کوتاه اساساً برخلاف نورپردازی منتشر هست! یعنی وقتی که عکس برداری به شیوه ی نورپردازی گسترده که تموم شد، داد بزنید: استپ! بعد فوراً و قبل از این که سوژه تون تکون بخوره، منبع نوری تون رو به سمت مخالف صورتش برگردونید! یا این که به سادگی ازش بخواین که بدنش رو به سمت نور برگردونه! به همین سادگی!

دوستتون داریم

لینک منبع

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x