عکاسی کودک در فضای باز

عکاسی کودک در فضای باز |بهترین آتلیه تهران

عکاسی کودک در فضای باز

عکاسی کودک در فضای باز

بعضی از عکس های کودکان هستند که باعث می شوند دلمان غش و ضعف برود و آرزو کنیم که کاش الان در کنار ما بودند تا با خیال راحت، تا جایی که دلمان می خواهد آن را فشار بدهیم و بچلانیم!
اما واقعیت این جاست که اصلا و نباید نباید نقش عکاس را در ثبت چنین عکس هایی انکار کنیم. اصولاً چند تا کودک هستند که عکس هایشان به قدری معروف شده است که در تمام دنیا شناخته شده اند. به عنوان مثال تصویر آن ها روی خیلی از محصولات و کالاها می بینیم و حسابی با آن ها آشنا هستیم اما کسی نامی از عکاس این عکس ها نمی داند.
در کل می خواهیم بگوییم برای گرفتن یک عکس خوب از کودک باید حسابی خبره و ماهر باشید. حالا اگر بتوانید کودک را در فضای استودیو کنترل کنید تصورتان بر این نباشد که بخش بزرگی از ماجرا را طی کرده اید. در حقیقت اگر عکاس واقعی است و جرئتش را داردید، عکاسی کودک در فضای باز را امتحان کنید.

عکاسی کودک در فضای باز
عکاسی کودک در فضای باز

در این محل ها دیگر نمی توان به سادگی کودک را کنترل کنید و ژست های دلخواهتان را بتوانید داشته باشید.
باید بدانید که عکاسی کودک در فضای باز کار ساده ای نیست و تنها عکاسان حرفه ای از عهده ی آن برمی آیند. در حقیقت اشتباه بزرگی که بیشتر عکاسان به هنگام عکاسی فضای باز مرتکب می شوند این است که فکر می کنند باید فضای استودیو را این بار در طبیعت تکرار کنند و سعی کنند به چنین شرایطی دست پیدا کنند. اما واقعیت این جاست که طبیعت آزادی های خاص خود را می طلبد.
در ادامه تلاش می کنیم به این مسئله بپردازیم. با ما همراه باشید.

عکاسی کودک در طبیعت

طبیعت وسیع و بزرگ است و طبعاً هر بچه ای که در آن قرار می گیرد، دلش می خواهد آن را کشف کند. اگر عکاس خوبی هستید احتمالاً او را رها خواهید کرد و صرفاً به عنوان یک ناظر او را تعقیب می کنید و از مواجهه ی او با طبیعت عکاسی می کنید.
متاسفانه بیشتر دوستان عکاس به خوبی نمی دانند که باید این کار را چگونه انجام دهند. فکر می کنند باید به زور و زحمت کودک را مقابل دوربین خود بگذارند و از او بخواهند همان ژست هایی را بگیرد که در استودیو انجام داده است. به همین خاطر است که خیلی از عکس هایی که در فضای باز و طبیعت گرفته می شود، گرچه در طبیعت هستند اما احساسی از معذب بودن و عدم طبیعی بودن را می دهند. چرا که سوژه را وادار کرده اید که مطابق میل شما ژست بگیرد.
اجازه بدهید که کودک هرجا که دلش خواست برود و شما او را تعقیب کنید. بهترین عکس ها، آن هایی هستند که زمانی گرفته شده اند که سوژه بدون خبر از حضور دوربین خود واقعی اش را نشان داده است.

عکاسی کودک در طبیعت
عکاسی کودک در طبیعت

کافیست جستجویی در آتلیه های خارج از کشور داشته باشید تا ببینید که آن ها چگونه عکاسی از کودک در فضای باز را انجام می دهند. اگر حتی یک دانه عکس پیدا کردید که عکاس کودک را وادار به گرفتن ژست های مسخره کرده باشد، ما حرف شما را خواهیم پذیرفت.
تمام عکس ها حالتی از طبیعی بودن و راحتی دارند و به همین خاطر کاملا به دل می نشینند. حالا ممکن است سلیقه برخی از مادران به گونه ای باشد که بخواهند عکس های لوکسی از فرزندان خود داشته باشند و از آن ها در باغ و ویلا عکس بگیرند. باید بگوییم که این مسئله به هیچ وجه ایرادی ندارد اما اگر بخواهید کودک را مجبور کنید که مطابق میل شما ژست بگیرد، مطمئن باشید که تصنعی بودن این عکس ها مشخص می شود.
سال ها تجربه در زمینه ی عکاسی کودک به ما ثابت کرده است که بهترین عکس ها زمانی گرفته می شوند که کودک به حال خودش رها شده است و آن حالت معصومانه و زیبایی خود را بدون واسطه به عکاس نشان داده است.

ژست عکس کودک در فضای باز

خب گرچه گفتیم ژست گرفتن در فضای باز برای کودک، کار چندان جالبی نیست اما می توانید بساطی فراهم کنید تا کودک مشغول شود و به این ترتیب ژست های مورد علاقه ی خودتان را به دست آورید.

ژست عکس کودک در فضای باز
ژست عکس کودک در فضای باز

به عنوان مثال اگر می خواهید عکسی با بادکنک از کودکتان داشته باشید، به جای این که بادکنک را به کودک بدهید و از او بخواهید که رو به دوربین لبخند بزند، کافیست بادکنک را به او بدهید و به او بگویید که با آن بازی کند. البته شما هم حاضر و آماده باشید و به محضی که کودک با بادکنک مشغول به بازی شد، عکاسی را آغاز کنید. در پایان عکس هایتان را نگاه کنید تا متوجه طبیعی بودن و حالت واقعی عکس ها شوید و متوجه شوید که تا چه حد این عکس ها بیشتر به دلتان می نشنند.
در مقالات آینده در مورد ژست های عکس کودک در فضای باز بیشتر صحبت می کنیم.
دوستتون داریم
تا بعد…

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x