اگر به دنبال یک آتلیه خیلی خوب در تهران هستید…

آتلیه خیلی خوب در تهران

فقط لازم است یک چیز در عکس وجود داشته باشد: انسانیت موجود در لحظه!!

فکر می کنید آتلیه های تهران تا چه حد به این مسئله اهمیت می دهند؟ وقتی که به سراغ یک آتلیه ی عکاسی می روید، تا چه حد برای شما وقت گذاشته می شود و به جنبه های مختلف شما توجه می گردد؟! اجازه بدهید خودمان پاسخ این سوال را بدهیم: تقریبا هیچ!! بیشتر آتلیه های تهران، سوژه های عکاسی خود را به شکل اسکناس های سبز می بینند و اصلاً توجهی به کیفیت عکس خود ندارند.

باور کنید که بارها شاهد این بوده ایم که برخی از عکاسان حاضر در آتلیه ها، تنظیمات دوربین را به حالت اتوماتیک درآورده و پشت سر هم شات می زنند. کاری که خود شما هم به راحتی و سادگی می توانید انجام دهید!

یک آتلیه خیلی خوب در تهران تصور دیگری راجع به عکاسی دارد. خوب یادم هست که یکی از برادرانم برای عکاسی به آتلیه ای در غرب تهران رفته بود و می خواست چند عکس آتلیه ای خوب بگیرد. نتیجه به قدری خنده دار و مضحک بود که به جای این که عکس ها را بتواند به کسی نشان دهد، ناچار شد داخل یک کارتن خالی میوه بگذارد و برای همیشه فراموششان کند!

عکس هایی که امروزه در خیلی از آتلیه های تهران می بینیم نه تنها بویی از ذوق هنری نبرده اند، بلکه تنها کاری که می کنند ثبت لحظه به دم دستی ترین حالت ممکن است! به جای کار روی جزئیات ترجیح می دهند سوژه را تا جای ممکن سفید کنند( تا جایی که بافت صورت از بین می رود)

متاسفانه خیلی از ماها هم فریب زرق و برق این آتلیه ها را می خوریم و نمی دانیم که پشتشان هیچی نیست! چند تا عکس دیده اید که کودکان را سوار بر دوچرخه داخل یک دکور فوق تصنعی گذاشته اند؟ عکس هایی دیده اید که تصویر سوژه سیلوئت است و فقط سایه ای از آن وجود دارد؟ با عکس های که از نیم رخ مادر بادار عکس برداری می شود و مادر به افق خیره شده، چطور؟ آن ها را هم دیده اید؟ خب می بینید که تقریباً همه ی ما حسابی حرفه ای شده ایم و تقریباً تکنیک های جدیدی برای ارائه به ما وجود ندارد!

اما شاید اشتباه می کنیم! شاید به خوبی چشم و گوشمان را باز نکرده ایم تا با تصاویر و عکس های با کیفیتی رو به رو شویم که واقعا شبیه به جادو می ماند و زیبایی از تک تک عناصر آن پیداست! خب اجازه بدهید اندکی شما را با این فضا آشنا کنیم!

عکاسی فوتومونتاژ

اگر گوگل دم دستتان است، سری به وب سایت پینترست بزنید و کلیدواژه ی Photomomtage را سرچ کنید. آن وقت است که با دنیایی از عکس های بی بدیل و فوق العاده زیبا رو به رو خواهید شد. تنها آتلیه ای که دیده ایم از این تکنیک در تهران استفاده می کنید، آتلیه ای به نام کیدو است که تلاش دارد از فرمت های رایج عکس برداری دوری کند.

عکاسی فوتومونتاژ می تواند تا بی نهایت به دست شما را باز بگذارد. می توانید هر چیزی را با عکستان ترکیب کنید و چیز تازه ای خلق کنید! مثلا یکی از مدل های فوتومونتاژی که این روزها حسابی محبوب شده است، قرار دادن سوژه در بک گراندهای آشنا می باشد. مثلا نوجوانانی که عاشق هری پاتر و کتاب های فانتزی دیگر هستند، خودشان را در بک گراندهایی شبیه به مجموعه فیلم های هری پاتر مونتاژ می کنند و نتیجه واقعا جالب است. مثلا به تصویر زیر نگاه کنید :

جالب است بدانید که آتلیه کیدو هم همین خدمات را ارائه می کند. در این وانفسای بی هنری، وجود چنین آتلیه هایی واقعا غنیمت است.

عکاسی در محل و فضای باز

این روزها عکاسی در محل و فضای باز هم حسابی رونق پیدا کرده. به عنوان مثال خیلی از والدین تقاضا دارند که عکاس به منزل آن ها آمده و از کودکشان در همان تخت خودش عکس برداری کند! خب البته حق هم دارند. با آن همه دکورهای وحشتناک و واقعا غیر جذابی که در آتلیه های تهران وجود دارد، واقعا دور از انتظار هم نیست که این روزها همه به سراغ عکاسی فضای باز بروند.

البته ناگفته نماند که عکاسی فضای باز، هزینه ها و گرانی های مخصوص به خود را هم دارد. اجاره باغ و ویلا، لباس های مخصوص، هزینه رفت و آمد عکاس و هزار جور هزینه ی دیگر، باعث شده که اقشار کم درآمدتر جامعه کمتر به سراغ آن بروند.

اما خوشبختانه با استفاده از تکنیک فوتومونتاژ و استفاده از پرده سبز، دیگر نیازی نیست که شما زحمت این ها را بکشید و هزینه های اضافه تری بر شما تحمیل شود. شما به سادگی و با استفاده از پرده سبز یا سفید می توانید خودتان را در هر بک گراندی مونتاژ کنید. البته این را باید بگوییم که مونتاژ کار هر کسی نیست و بهتر است کار را به کاردان بسپارید!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x